czyli wszystko to, co wyszło spod mojej igły
Blog > Komentarze do wpisu
Kryte zapięcie w koszuli

Dziś pokażę Wam, jak się robi kryte zapięcie w koszuli. Sposobów jest na pewno więcej, więc nie jest tak, że przedstawione przeze mnie jest jedynym poprawnym:) Inaczej robi się w żakietach, inaczej w płaszczach - wszystko zależy przede wszystkim od grubości materiału, z jakiego szyjemy. W moim przypadku materiały są stosunkowo cienkie, nie muszę więc zbytnio przejmować się grubością zapasów i szwów. Wierzchnia część zapięcia będzie szara, zaś wewnętrza wykonana będzie z satyny. Ponieważ zapięcie nie idzie prosto, ale po łuku pod szyją, poszczególne części krojone są osobno, nie zaś ze złożonego materiału.

1. Na początku zszywamy ze sobą poszczególne części zapięć wzdłuż zewnętrznego szwu. Wywracamy na prawą stronę i rozprasowujemy.

2. Teraz przypimany szpilkami obie części krytego zapięcia - wierzchnią część nakładamy na wewnętrzną.

3. Oba zapięcia (lewe - kryte i prawe-pojedyncze) przypinamy prawą stroną do prawej koszuli. W przypadku zapięcia krytego ujmujemy obie części wierzchniego zapięcia oraz jedną, zewnętrzną, krytego. Ta część najbliżej ciała zostaje luźna - będziemy nią później wykańczać zapięcie.

lewe zapięcie

prawe zapięcie

4. Teraz wywijamy zapięcia, części zostawione na odszycie zawijamy na wierzch, przypinamy szpilkami i zszywamy wzdłuż linii dołu koszuli. Po zszyciu nacinamy narożniki, aby bez problemu można było je wywinąć.

5. Następnie wywracamy zapięcie, spinamy szpilkami na środku (aby się nie przesuwało) oraz podwijamy brzeg i spinamy gęsto szpilkami. Zszywamy.

6. Teraz czas na zrobienie dziurek. Zaznaczamy szpilkami gdzie mają się zaczynać poszczególne dziurki i robimy je w wewnętrznej części krytego zapięcia.

7. Spinamy część krytą i zewnętrzną podwójnego zapięcia w miejscu dziurek. I teraz mamy kilka sposobów połączenia ze sobą na stałe części zewnętrznej i wewnętrznej - możemy zszyć ściegiem prostym w poprzek zapięcia, możemy ująć tylko końcówki przy zewnętrznej krawędzi i zszyć obie części w miejscu ręcznie lub na maszynie. W tej koszuli zszywałam części zapięcia w miejscu, maszyną, robiąc tzw. ryglówkę (tzn. szyjąc kilka razy w miejscu). Taka ryglówka jest praktycznie niewidoczna, a nie trzeba się męczyć ręcznie;)

8. Przyszywamy guziki na pojedynczej części zapięcia i GOTOWE! :)))

Mam nadzieję, że udało mi się dość czytelnie wytłumaczyć, jak się wykonuje takie zapięcie. Jeśli jednak czegoś nie rozumiecie - piszcie w komentarzach. Postaram się wyjaśnić lepiej:)

czwartek, 12 stycznia 2012, urkye
handmade by URKYE

Polecane wpisy

  • Smocza kominiarka

    Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć fajną, ciepłą kominiarkę dla maluszka:) Kominiarka jest imho świetna na chłodniejsze dni, bo fajnie okrywa uszy

  • Szyjemy czapkę dla niemowlaka

    Dziś chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć "na oko" czapkę dla niemowlaka. Gotową czapę dzielnie prezentuje Piotruś :) Czapkę kroimy bez wykroju. Do uszycia

  • Jak wszyć riuszki z wypustkami?

    W ostatniej koszuli pojawiły się riuszki przy mankietach oraz przy listwie zapięcia. W dzisiejszej notce chciałabym krótko opisać, jak takie riuszki się szyje.

Komentarze
2012/01/12 21:14:35
Ja rozumiem, nie zgłaszam zastrzeżeń;) Przyda się na pewno!:)
-
2012/01/13 00:40:30
A ja nie bardzo rozumiem, jak wygląda efekt końcowy, na tym ostatnim zdjęciu nie widać, jak wygląda ta bluzka z zapiętym, a więc jak rozumiem ukrytymi guzikami, tzn. co wtedy widać, a czego nie (czy widać ten wzorek?).
Cyknęłabyś jeszcze fotkę z zapiętymi guzikami?
-
2012/01/13 06:46:11
Bardzo się cieszę, że się przyda:)
ja_joanno, nie ma sprawy, zrobię zdjęcie z zapięciem z przodu i wrzucę pewnie w sobotę:)
-
2012/01/13 10:45:03
Dla mnie to co Ty tu pokazujesz to mistrzostwo świata. Ostatnio miałam skrócić Młodej halkę pod stusniówkową sukienkę, ale mnie zjadł stres i poczucie odpowiedzialnosci, ze co będzie, jak zepsuję... Skończyło się wyjazdem do mojej Mamy i hasłem "ratuj!" :(
-
2012/01/13 11:41:22
Już od dłuższego czasu podziwiam Twoje umiejętności, wyobraźnie i ubrania. Przyznam że to co wychodzi spod Twoich dłoni jest bardzo piękne i niepowtarzalne.
Pozdrawiam serdecznie...
-
2012/01/14 08:36:05
Renulcu, musisz bardziej w siebie-krawcową wierzyć:) Na serio ciężko coś popsuć nieodwracalnie:)
Moniu, dziękuję i również pozdrawiam! :)
-
2012/01/14 13:40:26
Bardzo funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie i wykonanie, lubię jak zapięcie jest zakryte chyba że sa jakieś dopasowane guziczki ozdobne. Pozdrawiam
-
2012/01/14 16:05:40
Jasno, łopatologicznie, potrzeby wyjaśnień nie odczuwam :)
-
2012/01/14 20:37:28
No to się baaardzo cieszę:D
-
2012/01/14 22:29:39
Bardzo przydana informacja! Wkrótce mam zamiar się wziąć za koszulę właśnie z krytym zapięciem! :)
Pozdrawiam
-
2012/01/15 13:32:25
Bardzo się cieszę:) Powodzenia w szyciu koszuli życzę! :)))
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2012/10/11 21:07:42
Jeżeli jest to damska koszula, a na taką wygląda poprzez cięcia, to nie po tej stronie jest zapięcie, kryte zapięcie z dziurkami powinno być po prawej stronie
-
2012/10/14 19:52:32
Całkiem prawdopodobne:) Bardzo często mi się to myli. Zazwyczaj patrzę w szafie na którą stronę mąż ma dziurki w swoich koszulach i robię odwrotnie, czasami jednak nie sprawdzam i potem są takie efekty :D

Moja rozmiarówka
Napisz do mnie


Zapraszam do sklepu z ubraniami probiuściastymi www.urkye.pl

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć lub tekstów oraz powielanie moich autorskich projektów.
Akceptuję linkowanie do zdjęć i notek pod warunkiem wskazania źródła, czyli tego bloga.