czyli wszystko to, co wyszło spod mojej igły
Blog > Komentarze do wpisu
Maszynowy zawrót głowy

Ponieważ całkiem często dostaję maile z prośbą o pomoc w doradzeniu jaką maszynę kupić kosztującą do x zł, postanowiłam w kilku słowach napisać kilka dobrych rad;) Przy czym już na wstępie muszę napisać, że na maszynach szyłam trzech, na overlocku jednym, więc wiedzę opieram w dużym zakresie na własnym doświadczeniu nabytym przez lata użytkowania tychże oraz na wiedzy zdobytej po dogłębnej lekturze for internetowych.

Pierwsze pytanie, które zadaje świeża krawcowca, planująca zakup pierwszej maszyny, zazwyczaj brzmi: "kupić maszynę, czy overlocka?". Na początek w skrócie opiszę, co która maszyna potrafi, a z czym sobie zdecydowanie nie radzi.

 

Maszyna domowa:

 • ściegiem prostym połączysz ze sobą elementy, przygotujesz marszczenie
 • zmianiając stopkę wszyjesz ściegiem prostym zamek zwykły i kryty
 • ściegiem zygzakowym obrzucisz zapas, wykonasz pseudo-mereżkę, przyszyjesz guzik
 • wykonasz dziurki
 • możesz regulować długość i szerokość ściegu oraz naprężenie nitki górnej i docisk stopki
 • możesz szyć do tułu - overlock tego nie umie
 • za pomocą pokrętła lub przycisku zmienisz położenie igły
 • niektóre maszyny posiadają ściegi overlockowe - nie łudź się, to nie to samo, co overlock. Ściegi te trudniej wyregulować, maszyna szyje je wolniej niż overlock, materiałów delikatnych i rozciągliwych i tak dobrze nie obrzucisz. Tak na prawdę spisują się dobrze tylko w przypadku grubszych materiałów.
 • w większości maszyn masz możliwość szycia podwójną igłą - pamiętaj tylko, że od spodu nitka łączona jest prosto, nie ma tam typowej drabinki, jak w coverlocku
 • trudno o idealnie równe zapasy - musiałabyś idealnie równo je dociąć i dopiero potem obrzucać.
 • nawlekanie maszyny jest bajecznie proste, już po kilku razach wiadomo, gdzie co przełożyć i nie trzeba co chwilę sięgać do instrukcji
 • zmiana igły i stopki jest bajecznie prosta
 • większość maszyn ma wolne ramię, pomocne przy szyciu rękawów i ubranek dla dzieci
 • w droższych modelach znajdziesz różne typy ściegów ozdobnych, idealnych do ozdabiania ubrań dla dzieci
 • niestety normalne maszyny nie radzą sobie z szyciem dzianin, tkanin śliskich czy też elastycznych. Owszem, szyć się da, ale ściegi nie wyglądają dobrze.

 

Overlock:

 • profesjonalnie obrzucisz brzegi
 • zapas jest idealnie równy - przed stopką znajduje się nóż, który w równym odstępie od igły ucina materiał
 • bez problemu uszyjesz wszystkie typy materiałów - od grubych i sztywnych do delikatnych, śliskich i rozciągliwych
 • możesz wykonać piękną mereżkę
 • dzięki mechanizmowi różnicowemu (poszczególne ząbki działają w innym rytmie) możesz wdawać lub rozciągać materiał podczas obrzucania materiału. Szycie tkanin elastycznych, delikatnych, śliskich jest dzięki temu o wiele łatwiejsze
 • możesz szyć ściegiem łańcuszkowym, czyli czymś na kształt ściegu prostego
 • nie szyje do tyłu
 • nie wszyjesz nim zamka ani nie wykonasz dziurek
 • możesz regulować długość ściegu
 • szerokość ściegu reguluje się zazwyczaj za pomocą przestawienia igły w inną pozycję w igielnicy lub za pomocą zmiany szerokości cięcia noża - nie ma tu płynnej regulacji jak w maszynie zwykłej
 • zmiana ściegu jest mordęgą;) Nie wybieramy ściegu z kilku dostępnych na pokrętle, tylko w odpowiedni sposób nawlekamy maszynę i dostosowujemy naprężenia nitek
 • nawlekanie nitek jest wyższą szkołą jazdy - nawet po miesiącu szycia będziecie musiały ciągle zaglądać do instrukcji, żeby się upewnić, czy wszystko nawlekacie w odpowiednim porządku i przez odpowiednie dziurki
 • zmiana igły oznacza zabawę ze śrubokręcikiem - w overze wymaga to więcej zachodu, niż w zwykłej maszynie
 • overlocka trzeba często czyścić i oliwić. Zdecydowanie częściej, niż maszynę zwykłą
 • zmiana stopek jest bardziej męcząca niż w przypadku maszyny zwykłej
 • tak na dobrą sprawę ciągle korzystam z instrukcji - nie sposób zapamiętać wszystkich sugerowanych naprężeń dla każdego typu ściegu. Kilka najczęściej używanych pamiętam, ale reszty nie
 • tylko nieliczne overlocki posiadają wolne ramię. Większośc niestety nie, a to trochę utrudnia szycie

 

 Coverlock:

 • profesjonalnie podłoży brzegi za pomocą ściegów drabinkowych
 • droższe modele wyposażone są w górny przeplot, dający możliwość szycia ściegiem ozdobnym

 

 

 

Niektóre overlocki (5-cio nitkowe), np. mój Merrylock, wyposażone są w ściegi drabinkowe - coverlockowe. Mając taką maszynę możecie równocześnie obrzucać brzegi i je profesjonalnie podwijać.

 

 

 

 

Podsumowując: najważniejsza jest maszyna zwykła. Od niej należy rozpocząć kompletowanie swojego parku maszyn. Overlock/coverlock jest świetnym dodatkiem, ale drugiej potrzeby.

W tej notce zawarłam tylko najważniejsze cechy poszczególnych typów maszyn. Gorąco zachęcam do lektury forum forum.maszyny-do-szycia.com tam znajdziecie mnóstwo informacji o poszczególnych typach maszyn oraz zdjęcia przykładowych ściegów.

W następnej notce postaram się przybliżyć kwestię maszyn do szycia z różnych półek cenowych - tego, na co warto zwrócić uwagę, za co warto dopłacić, a które funkcje są tylko bajerami. Zaś ostatnia notka z tego cyklu poświęcona będzie overlockom/coverlockom i ich funkcjom.

 

 


 

Zdjęcia pochodzą ze stron:

http://img7.burak.pl/img/9/9/3/0/overlock-elna-845-5-nitkowy-obcinaczki.jpg

http://www.fondersewing.com/assets/501087/elna_5100.jpg

http://forum.maszyny-do-szycia.com/download/file.php?id=150

http://www.sewingmachinesireland.com/images/products/large/janome-coverlock-pro-1000dx-coverlock-machine.jpg

http://www.szycie.net.pl/tmp/obraz/a51cc56a58d0590f1dcce6be91565e6e98759.jpg

niedziela, 24 lipca 2011, urkye
handmade by URKYE

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/24 15:23:22
W moim overlocku (jest starszy ode mnie, nie wiem czy w nowych tez to zadziała) żeby nie przekładać nitek wiążę starą z nową na mały supełek, przeszywam kawałek i gotowe:). Problem jest tylko z nitką przechodząca przez igłę, ale akurat ona jest najprostsza w obsłudze.
-
Gość: Kasia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/24 17:47:34
To jaką maszynę kupić, żebym mogła zrobić lamówkę w bluzkach elastycznych? Ja wiem, że na coverze to można jakoś zrobić, ale jeżeli chcę mieć jeden prosty szew po całej lamówce to jak to zrobić? Bo odkładam powoli na maszynę, a właściwie jestem zdecydowana, że jak znajomy przywiezie z Anglii jakieś maszyny znanych mi firm, to kupię. Chciałam kupić własnie z myślą o lepszym ściegu prostym elastycznym.
-
2011/07/24 20:14:10
Anio, dokładnie, robię identycznie:) Tzn. akurat nie szyję, tylko przy podniesionej stopce przeciągam nitki i przy igle ucinam przed oczkiem. Gorzej, jeśli chcę zmienić ścieg na inny - wtedy niestety trzeba zazwyczaj nawlekać na nowo (inne położenie igły, inne chwytacze działają itd.)

Kasiu, sprecyzuj proszę co dokładnie masz na myśli pisząc lamówka, bo mogą być różne i różnie wykonane:) Tak na dobrą sprawę podstawową możesz przyszyć na zwykłej maszynie. Jeśli chcesz mieć równo przyszytą i obrzuconą, możesz ją przyszyć overlockiem i potem podwinąć albo na zwykłej maszynie, albo na coverze. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Gdybyś mogła podrzucić linka do zdjęcia pokazującego co masz na myśli, to byłoby łatwiej:)
-
Gość: Kasia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/24 20:49:41
Mam wykrój na ulubioną sukienkę, która ma kopertowy dekolt - szyta jest oczywiście z dzianiny. I dekolt można wykończyć na dwa sposoby. Pierwszy: dekolt zabezpieczyć overlockiem, a następnie podwinąć i przeszyć ściegiem prostym po wierzchu, żeby schować overlock pod spód (moim zdaniem: czasami widać overlock, mało estetyczne rozwiązanie). Inny sposób to uszycie lamówki ze skosu i podszycie lamówką dekoltu. Dokładnie tak jak u Susanny: szyjesobie.blogspot.com/2011/02/dekolt-obszyty-wasna-lamowka-plisa-step.html

W obydwu przypadkach trzeba użyć ściegu prostego. Zawsze mi się wydawało, że taki dekolt należy przy dzianinie również obszyć ściegiem elastycznym, a nie zwykłym. Wydawało mi się, że zwykły nieelastyczny ścieg za bardzo naciągnie dzianinę i dekolt będzie się źle układał.
-
2011/07/25 06:01:47
Osobiście wykańczam dekolty lamówką skrojoną z tego samego materiału, co sukienka/bluzka. Robię jednak trochę inaczej niż Susanna. Lamówkę tnę w poprzek materiału (ze skosu tylko tkaniny, dzianiny prostopadle do kierunku nitki). Na dekolt naprasowuję taśmę flizelinową z nitką (żeby dekolt się nie odkształcał) i przyszywam pliskę. Przyszyć można albo overlockiem, albo ściegiem prostym maszynowym. Potem w zalezności od tego, jaki chcę efekt otrzymać, albo powijam lamówkę w całości pod spód, alb zostawiam kawałek wyciągnięty przed dekolt (wtedy widać lamówkę). Przyszywam coverem, a kiedyś przyszywałam ściegiem prostym. Jak się nie ma overa, to spokojnie mozna to wykonać na zwykłej maszynie. Jak podkleisz dekolt taśmą flizelinową, to nic się nie powinno odkształcić:)
-
Gość: Kasia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/25 18:41:46
Przekonałaś mnie - spróbuję :) Oglądam sobie coverlocki, ale jeszcze nie mam potrzeby kupienia - zwłaszcza, że ile tych maszyn można ustawić na kilku metrach kwadratowych? Tylko jeżeli Twój sposób z wykańczaniem na zwykłej maszynie się sprawdzi, to upadnie mój główny argument za kupnem nowej maszyny do szycia ;)

Ja lubię robić wszystkie lamówki ze skosu - o wiele lepiej mi się układają. Burdowy sposób z przyszywaniem lamówki prostej krojonej wzdłuż nitki kończył się u mnie podwijaniem i skręcaniem lamówki. Wiem, że to może wina tego, że coś się mi przesunęło przy wykrawaniu, ale potrafiło się mi tak stać również w lamówce nieelastycznej krojonej idealnie po nitce.

A powiedz urkye - jeżeli ściegi elastyczne w zwykłej maszynie są takie kiepskie i zbędne, to po co w ogóle? Można je do czegoś używać w takim razie? A tym bardziej - czy kupować maszynę i uwzględniać te ściegi i ich jakość przy zakupie?
-
2011/07/26 07:01:41
To się cieszę, że przekonalam:)
Jeśli chodzi o lamówki, to jeszcze raz podkreślę, że TYLKO dzianinowe/elastyczne kroję prosto, nie po skosie, a z tkanin nieelastycznych kroję po skosie. Dzianinowe się lepiej układają, jak są krojone w poprzek/wzdłuż nitki - przynajmniej moim zdaniem:)

Ściegi elastyczne w zwykłej maszynie sprawdzają się przy szyciu grubszych dzianin, takich sweterkowych. Z cienkimi już niestety nie dają sobie rady, a przynajmniej te Elnowe, z którymi miałam styczność. Możliwe, że te maszyny domowe z najwyższej półki szyją jak bajka, nie wiem, nie miałam okazji spróbować:) Ściegi elastyczne dają radę też jak się przyszywa gumki i inne cuda, więc do czegoś się przydają. Kupując maszynę, jak ma się taką możliwość, warto sobie wybrać coś ze ściegami elastycznymi, niemniej trzeba mieć świadomość, że ze wszystkim sobie te ściegi nie radzą i bez overlocka się nie obejdzie.

Ps. Na kilku metrach kwadratowych można ustawić duużo maszyn:P Tylko pytanie, czy będzie wygodnie:P
-
2011/08/23 21:59:42
Witam
jestem nowy tutaj, wiec witam wszystkich, a zwłaszcza autorkę :) Tak - jestem facetem i szyję... - bez komentarza ;p
Czytam Twoje porady i przyznam, że dużo mi pomogłaś. Mam takie pytanie... Chcę kupić renderkę do podszywania dołów i rękawków koszulek, ale zastanawiam się jak się robi to równe podszycie? Czy jest do tego jakaś specjalna stopka, czy trzeba to podwijać ręcznie?
Będę wdzięczny za pomoc i z góry dziękuję.
-
2011/08/25 22:10:44
Witam szyjącego! :)

Co do istnienia takowych stopek - przyznam szczerze, nie mam pojęcia. Sama robię to ręcznie. Wujek Gugiel spytany o takowe stopki wstępnie twierdzi, że są takie do zwykłych maszyn, ale o coverach nic nie wspomina... Trzeba by podpytać w sklepach:)
-
2011/09/25 16:42:26
Thomas, wiem, że już dawno temu pytałeś o stopkę do podwijania i na 90% już tu nie zajrzysz, ale może przyda się innym;)
Okazało się, że wśród stopek, które były dodane gratis do mojego overa/covera jest właśnie taka do podwijania - tzn. obrzuca normalnie zapas overlockiem i równocześnie robi ścieg kryty. Jeszcze jej nie wypróbowałam, niemniej spieszę donieść, że takie "coś" istnieje:)
-
Gość: joan 37, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/11/30 12:38:24
witam serdecznie :)

Mam pytanie - czy overlockiem czteronitkowym da się zrobić ścieg łańcuszkowy, najprostszy z najprostszych??? I jeśli tak to które nitki muszę zostawić??? Ratunku!!!
Chciałabym zrobić cieniutki srebrny łańcuszek na tiulu

Moja rozmiarówka
Napisz do mnie


Zapraszam do sklepu z ubraniami probiuściastymi www.urkye.pl

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć lub tekstów oraz powielanie moich autorskich projektów.
Akceptuję linkowanie do zdjęć i notek pod warunkiem wskazania źródła, czyli tego bloga.