czyli wszystko to, co wyszło spod mojej igły
Blog > Komentarze do wpisu
Koszula: kołnierz i listwa zapięcia

Dzisiaj pokażę jak wykonać listwę zapięcia i kołnierz koszulowy.

Listwy zapięcia są różne. Mogą być krojone razem z przodem, wykładane podwójnie lub pojedynczo bądź przyszywane. W tej notce pokażę jak się szyje listwę krojoną oddzielnie.

 

1. Listwę zapięcia trzeba KONIECZNIE wzmocnić flizeliną. W zależności od tego, jak bardzo chcemy mieć sztywne zapięcie, możemy podkleić tylko połowę lub całość. Moim zdaniem warto po podklejeniu flizeliny złożyć zapięcie na pół (lewą stroną do środka) i zaprasować. Zaprasowuję też zapas do wewnątrz. Bardzo ułatwia to późniejsze szycie:)

2. Spinamy szpilkami listwę zapięcia i przód bluzki. Zszywamy.

 

3. Zginamy listwę na pół prawą stroną do środka, zszywamy dolny brzeg, ucinamy skośnie wewnętrzny narożnik. Dzięki temu bez problemu wywiniemy listwę, co właśnie należy zrobić w następnej kolejności:)

 

4. Zapasy (te od szwu oraz te od luźnego brzegu listwy) zawijamy do środka listwy. Jeśli wcześniej zostały one zaprasowane, to same się chowają. Spinamy szpilkami ustawionymi prostopadle do lini szwu. UWAGA! Zapasy od strony podkroju szyi zostają otwarte.

Odwracamy na prawą stronę, szyjemy. Ponieważ szpilki zostały wpięte prostopadle, igła się nie złamie.

Listwa jest gotowa. Czas na kołnierz. Koszulowy jest zdecydowanie łatwiejszy niż ten w żakietach, więc pójdzie gładko:)

 

1. Układamy na sobie części kołnierza prawą stroną do środka. Dolną część kołnierza oznaczamy roboczo krzyżykiem, szpilką, jakkolwiek:) Spinamy szpilkami wzdłuż całej linii szwu z wyjątkiem samych narożników. Tam naciągamy lekko materiał w stronę dolnej części kołnierza (najlepiej wygiąć na opuszku palca) i spinamy szpilkami prostopadle. Dzięki takiemu zabiegowi kołnierz nie będzie sterczał, tylko będzie ładnie leżeć.

 

2. Zszywamy.

 

3. Wywijam kołnierz, fastrygujemy. Układamy przy częściach stójki, dopasowujemy dół do dołu i wierzch do wierzchu (brzmi banalnie - ale jak łatwo o pomyłkę! I potem całe naddawanie rogu kołnierza daje odwrotny efekt...;)) Jeśli planujemy wszywać haczyk do wieszania koszuli, najlepiej zrobić to w tym momencie. Haczyk najlepiej przyfastrygować do zapasu stójki. W trakcie przyszywania kołnierza do stójki wmocnimy ten szew.

Części stójki układamy prawą stroną na prawej kołnierza.

Przypinamy szpilkami. Należy zwrócić uwagę na punkty charatkerystyczne - połowy kołnierza i stójek muszą się pokrywać oraz brzeg kołnierza musi trafiać na punkt montażowy w stójce.

Zszywamy. Na początku i końcu szwu zostawiamy luz (czerwone kreski) odpowiadający zapasom szwów (u mnie to 0,5cm przy stójce i kołnierzu). Luz jest niezbędny do późniejszego podwinięcia stójki.

 

4. Przypinamy stójkę do podkroju szyi. Jak zawsze zwracamy uwagę na punkty montażowe - ten w stójce musi się pokrywać z linią szwu ramion. Warto też zaznaczyć połowę tyłu i stójki.

Z tym niestety się trzeba trochę pomęczyć, jeśli chcemy zrobić to idealnie:)

Przyszywamy. Nacinamy zapasy szwu, wywijamy stójkę. Zapasy podwijamy do środka, spinamy prostopdle szpilkami. Zszywamy ręcznie bądź na maszynie (niestety nie zrobiłam zdjęcia...). Gotowe:)

sobota, 29 maja 2010, urkye
handmade by URKYE

Polecane wpisy

  • Smocza kominiarka

    Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć fajną, ciepłą kominiarkę dla maluszka:) Kominiarka jest imho świetna na chłodniejsze dni, bo fajnie okrywa uszy

  • Szyjemy czapkę dla niemowlaka

    Dziś chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć "na oko" czapkę dla niemowlaka. Gotową czapę dzielnie prezentuje Piotruś :) Czapkę kroimy bez wykroju. Do uszycia

  • Kryte zapięcie w koszuli

    Dziś pokażę Wam, jak się robi kryte zapięcie w koszuli. Sposobów jest na pewno więcej, więc nie jest tak, że przedstawione przeze mnie jest jedynym poprawnym:)

Komentarze
2010/07/27 17:39:22
Ale świetnie! Łopatologiczne wyjaśnienie jak uszyć kołnierzyk ze stójką po polsku! Dzięki serdeczne!!
-
2010/07/28 09:02:41
Proszę bardzo:) Mama nadzieję, że się przyda:)

Moja rozmiarówka
Napisz do mnie


Zapraszam do sklepu z ubraniami probiuściastymi www.urkye.pl

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć lub tekstów oraz powielanie moich autorskich projektów.
Akceptuję linkowanie do zdjęć i notek pod warunkiem wskazania źródła, czyli tego bloga.