czyli wszystko to, co wyszło spod mojej igły
Blog > Komentarze do wpisu
Kieszonka wpuszczona w podszewce

Dzisiaj mam dla Was coś z kursu szycia:) W tej notce pokażę jak uszyć wpuszczaną kieszonkę w podszewce. Szyje się dość podobnie jak kieszonki wpuszczane z patkami lub bez.

Pokazuję jak uszyć tego typu kieszonkę na marynarce, którą sama wykonstruowałam, nie ma więc linii pomocniczych (szyję z równym brzegiem) - może to być pewne utrudnienie, ale myślę, że ze zrozumieniem głownej idei nie powinno byc problemu:)

1.  Na lewej stronie podszewki, na wysokości gdzie ma się znajdować kieszeń, naklejamy dość szeroki pasek flizeliny - dzięki temu podszewka będzie bardziej odporna na obciążenia i kieszeń nie wyrwie się po tygodniu użytkowania;)

 

2. Na prawej stronie przypinamy prawą stroną zaprasowaną na pół patkę kieszeni. WAŻNE! Zaczynamy od samej linii brzegu, jeśli chcemy, by kieszeń zaczynała się równo z linią wszycia podszewki. Szycie zaczynamy od początku linii przodu do ok. 1cm od końca patki.

 

3. Nadal jesteśmy na prawej stronie podszewki. Teraz powyżej linii szycia przypinamy jedną część worka kieszeni. Prawa część worka leży na prawej podszewki. Kieszeń kierujemy w górę.

Podnosimy do góry patkę (tak będzie docelowo leżeć) i poprawiamy ułożenie szpilek. Muszą leżeć IDEALNIE na linii końca patki. W przeciwnym razie kieszeń nie będzie perfekcyjnie równo:)

Rozpoczynamy szycie znów od linii przodu i kończymy również ok. 1cm od końca worka kieszeni, DOKŁADNIE na wysokości punktu, w którym zakończyliśmy poprzednio przyszywanie patki (czerwone strzałki).

 

4. Teraz pora na przyszycie drugiego worka kieszeni. Przypinamy prawą stroną do zapasu patki, od środka.

Wywijamy, zszywamy na całej długości.

Oczywiście tę część worka kieszeni można przyszyć o wiele wcześniej do patki - na samym początku. Wtedy zamiast przyszywania samej patki do podszewki, przyszywamy komplet: patka+worek. Mamy o jeden widoczny szew mniej, ale łatwiej się pogubić;) Dla początkujących oraz tych o słabych nerwach polecam zdecydowanie sposób, który prezentuje na blogu:)

5. Rozcinamy podszewkę pomiędzy liniami przyszycia patki oraz górnej części worka kieszeni. Tniemy (linia przerywana) od linii przodu poziomo i potem, ok. 1-2cm od miejsc zakończenia szwów, po skosie. Rozcinamy aż do końca wszycia patki i kieszeni (strzałki). Jeśli nie skończymy rozcięć idealnie na wysokości końców szwów, to kieszeń nie będzie chciała się ładnie wywinąć.

Wywijamy. Układamy patkę do góry, kieszenie kierujemy w dół. Spinamy szpilką na linii przodu, żeby kieszeń się nie rozjeżdżała.

6. Układamy równo trójkącik (zaznaczony na czerwono) i przyszywamy go do zapasów patki i worka kilka razy. Ważne! Szycie należy zacząć i skończyć dokładnie w miejscach, gdzie kończą się szwy patki i worka. W przeciwnym razie kieszeń nie będzie dobrze wyglądać - pojawią się wybrzuszenia lub dziury;) Ten moment jest dość trudny i wymaga cierpliwości.

 

7. Układamy na sobie prawymi stronami worki kieszeni. Nie zdziwcie się, że górna część jest krótsza - jest to jak najbardziej normalne, ponieważ przyszywa się ją powyżej patki (szerokość zależna od szerokości patki), a dolną część kieszeni przyszywa się do zapasu patki - więc poniżej jej linii wszycia w podszewkę. Spinamy worek na płaskim podłożu, odcinamy nadmiar dolnej części i zszywamy. Można po raz kolejny przeszyć trójkącik (ja tam robię;)). Warto również zszyć kieszeń dwa razy - drugi raz odsunąć o kilka mm - dzięki temu będzie ona bardziej wytrzymała. Do zszycia polecam też użyć bardziej trwałych ściegów:)

 

8. Na koniec przyszywamy kieszeń do podszewki na wysokości linii przodu fastrygą lub ściegiem prostym o długości 4mm i rozprasowujemy kieszeń.

 

Gotowa kieszonka w wersji surowo-podszewkowej...

... i w skończonej marynarce:)

Jeśli macie jakiekolwiek pytania bądź uwagi - piszcie:)

piątek, 19 marca 2010, urkye
handmade by URKYE

Polecane wpisy

  • Smocza kominiarka

    Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć fajną, ciepłą kominiarkę dla maluszka:) Kominiarka jest imho świetna na chłodniejsze dni, bo fajnie okrywa uszy

  • Szyjemy czapkę dla niemowlaka

    Dziś chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć "na oko" czapkę dla niemowlaka. Gotową czapę dzielnie prezentuje Piotruś :) Czapkę kroimy bez wykroju. Do uszycia

  • Kryte zapięcie w koszuli

    Dziś pokażę Wam, jak się robi kryte zapięcie w koszuli. Sposobów jest na pewno więcej, więc nie jest tak, że przedstawione przeze mnie jest jedynym poprawnym:)

Komentarze
2010/03/19 19:38:36
Chyba jestem za głupia na szycie, bo to dla mnie czaran magia.
-
2010/03/20 22:34:22
A czy próbowałaś kiedyś uszyć taką kieszonkę? :) Za pierwszym razem ciężko się połapać, za drugim idzie lepiej, a dziesiątą szyje się bez problemu:) Jak ze wszystkim - trening czyni mistrza;)
-
2011/10/07 13:37:31
Bardzo dziękuję szczególnie za tą instrukcję! Kieszenie to moja pięta achillesowa, a tu taki świetny opis. Skorzystam na pewno nie raz aż się wyćwiczę :-) Pozdrawiam!!!
-
2011/10/09 09:32:03
Bardzo się cieszę, że notka się przydała:) Powodzenia!
-
Gość: Aga, *.ip.netia.com.pl
2013/12/02 21:20:30
Mam pytanie o etap nr 4. Gdzie jest szew kieszeni przypiętej do zapasu patki? Czy szyjesz po poprzednim szwie, tzn. tym, którym patka jest przyszyta do głównej części ubrania?
Mam w planie taką kieszeń, ale sie boję, że jak zwykle wyjdzie fatalnie.
-
2013/12/06 19:09:46
Jeśli jesteś perfekcjonistką, to najlepiej szyć po tym samym szwie. Ale generalnie nic się nie stanie, jeśli przeszyjesz ciut wyżej, a jest imho łatwiej :)
-
Gość: Aga, *.ip.netia.com.pl
2013/12/06 21:55:46
Dzięki. Teraz muszę się zastanowić, w którą stronę to jest wyżej:)
Będę szyć mężowi spodnie i tylne kieszenie chcę takie zrobić.
-
Gość: Aga, *.static.ip.netia.com.pl
2014/12/23 17:46:49
Wyszło mi:)
-
2014/12/24 00:37:11
Super, gratuluję! :)))
-
Gość: Aga, *.static.ip.netia.com.pl
2015/01/02 22:35:06
-
2015/01/03 11:03:49
Bardzo fajnie Ci wyszło :) Jeszcze raz gratuluję!









Moja rozmiarówka
Napisz do mnie


Zapraszam do sklepu z ubraniami probiuściastymi www.urkye.pl

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć lub tekstów oraz powielanie moich autorskich projektów.
Akceptuję linkowanie do zdjęć i notek pod warunkiem wskazania źródła, czyli tego bloga.