czyli wszystko to, co wyszło spod mojej igły
Blog > Komentarze do wpisu
Wpuszczane kieszonki. Z klapkami lub bez:)

Ze wszystkich typów kieszonek te są prawie najtrudniejsze i wymagają dużej precyzji. Są do tego bardzo czasochłonne i łatwo coś przyszyć krzywo;) Ponieważ pojawiają się dość często, warto wiedzieć jak je wykonać poprawnie.

 

1. Przenosimy obrys kieszonki na materiał. Proponuję przeszyć na maszynie ściegiem prostym o długości 4mm w kontrastowym kolorze, żeby linie były dobrze widoczne.

2. Jeśli pojawia się jakikolwiek szew na środku kieszonki, to zszywamy go i rozprasowujemy zapasy.

3. Przykładamy patki prawą stroną na prawej ubrania tak, by linie leżały na sobie i przyszywamy DOKŁADNIE wzdłuż dłuższych boków kieszeni. Zaczynamy i kończymy szycie DOKŁADNIE na końcach dłuższych boków kieszonek (miejsca zaznaczone strzałkami).

4. Żeby nie było wątpliwości-obrys kieszeni pod przyszytymi patkami wygląda tak:

5. Rozcinamy kieszenie zgodnie z oznaczeniem. Docinamy DO KOŃCA rogów.

6. Wywijamy patki do środka, nadajemy im odpowiednią grubość (ok. 5mm) po czym na lewej stronie spinamy zapasy patek i zszywamy.

7.Po obu stronach kieszeni wywijamy malutki trójkącik (zaznaczony na czerwono) i przyszywamy do patek. Warto przeszyć to miejsce kilka razy.

8. Jeśli kieszenie, oprócz patek, będą miały również klapki, to na tym etapie należy je przygotować. Składamy prawą stroną do prawej i zszywamy zostawiając górny brzeg otwarty. Nacinamy zapasy szwów i wywracamy klapki na prawą stronę.

9. Rozprasowujemy bądź fastrygujemy klapkę (warto górną fastrygę zrobić wzdłuż linii późniejszego szycia).

10. Do dolnej patki przypinamy kieszeń wyciętą z podszewki. Kieszeń układamy prawą stroną na patce i kierujemy ją do góry. Przyszywamy.

11. Jeśli w kieszeniach pojawiają się klapki, to wsuwamy je między patki tak, by linia szycia (górna fastryga) przypadała dokładnie w miejscu zagięcia patki. Przyszywamy klapkę do patki.

12. Materiałowy worek kieszeni przypinamy prawą stroną do górnej patki, kierunek w dół. Przyszywamy. Można dopiero w tym momencie przyszyć równocześnie klapkę i worek do patki.

13. Obie części worka kieszeni kierujemy w dół. Spinamy zgodnie z oznaczeniem na materiałowej części worka (nie zdziwcie się, że podszewki może być więcej-wtedy po prostu szyje się zgodnie z linią kieszeni na materiale, zaś nadmiar podszewki się ucina). Zszywamy. Zapasy szwów worka warto obrzucić dwukrotnie zygzakiem, zaś dolny szew kieszeni powtórzyć kilka mm niżej, by wzmocnić kieszeń.

14. Wypruwamy fastrygę, rozprasowujemy co trzeba i kieszonka gotowa:)

 

piątek, 20 listopada 2009, urkye
handmade by URKYE

Polecane wpisy

  • Smocza kominiarka

    Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć fajną, ciepłą kominiarkę dla maluszka:) Kominiarka jest imho świetna na chłodniejsze dni, bo fajnie okrywa uszy

  • Szyjemy czapkę dla niemowlaka

    Dziś chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć "na oko" czapkę dla niemowlaka. Gotową czapę dzielnie prezentuje Piotruś :) Czapkę kroimy bez wykroju. Do uszycia

  • Kryte zapięcie w koszuli

    Dziś pokażę Wam, jak się robi kryte zapięcie w koszuli. Sposobów jest na pewno więcej, więc nie jest tak, że przedstawione przeze mnie jest jedynym poprawnym:)

Komentarze
2009/11/20 20:04:28
Oj koleżanko jaka z Ciebie pracowita pszczółka!!! I do tego jeszcze utalentowana!!! Gratuluję:)))
-
2009/11/21 09:35:44
Dzięki:)
-
Gość: Agnieszka, *.neter.pl
2012/05/20 16:50:56
"11. Jeśli w kieszeniach pojawiają się klapki, to wsuwamy je między patki tak, by linia szycia (górna fastryga) przypadała dokładnie w miejscu zagięcia patki. Przyszywamy klapkę do patki."
Czy mogłabyś mi wytłumaczyć, w którym miejscu przyszywasz klapkę do patki? Bo nie przeszywasz przez cały materiał, tak aby szew był widoczny na prawej stronie żakietu, prawda? Czy właśnie przeszywasz przez całość ? Z góry dzięki:) Pozdrawiam
-
2012/05/20 21:47:20
To zależy. Możesz np. przyszyć klapkę do zapasu patki - wtedy nie masz szycia i samo przyszycie jest łatwiejsze, bo patki i sam otwór masz już przygotowany. Można też wszywając patkę ująć równocześnie klapkę - wtedy obie rzeczy masz wszyte jednym ściegiem. Ale w tej metodzie jest trudniej wykończyć otwór. Osobiście preferuję opcję doszycia klapki do zapasu - szybciej i bezpieczniej:)

Moja rozmiarówka
Napisz do mnie


Zapraszam do sklepu z ubraniami probiuściastymi www.urkye.pl

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć lub tekstów oraz powielanie moich autorskich projektów.
Akceptuję linkowanie do zdjęć i notek pod warunkiem wskazania źródła, czyli tego bloga.