czyli wszystko to, co wyszło spod mojej igły
Blog > Komentarze do wpisu
Kołnierz ze stójką w płaszczach i grubych kurtkach

Na początek mam dwie informacje-dobrą i złą. Zacznę od złej;) Kołnierze szyje się zupełnie inaczej w zależności od tego co i z czego szyjemy. Możemy wyróżnić 3 różne sposoby:

1) w koszulach,

2) w żakietach,

3) w grubych płaszczach i kurtkach.

Oczywiście mamy również różne typy kołnierzy: zwykły, taki ze stójką oraz szalowy skrojony z całością. Każdy z nich szyje się inaczej;)

Teraz pora na dobrą informację-dzisiejszy kołnierz, czyli wersję płaszczową,szyje się moim zdaniem najprzyjemniej:) No to zaczynamy:)

 

1. Zszywamy szwy ramion, rozprasowujemy je. Prawa strona wygląda tak:

2. Łączymy odszycie przodu i tylu, rozprasowujemy zapasy. Na tym etapie warto przyszyć haczyk do wieszania plaszcza na odszyciu tyłu, od strony szyi. Tasiemkę kładziemy brzuszkiem do dołu na prawej stronie odszycia i przyszywamy kilkakrotnie do zapasu (powyżej linii szwu).

3. Przyszywamy stójkę do kołnierza wzdłuż linii szycia. Rozcinamy zapasy szwu i rozprasowujemy-tu niestety musimy prasować na bieżąco, nie można zostawić prasowania na sam koniec:/ Zaznaczamy która część jest spodnia, a która wierzchnia-sprawdzamy na opisie szycia i zaznaczamy szpilkami-np. spód krzyżyk, góra nic. Jeśli nie mamy opisu szycia (bądź opis szycia jest po niemiecku:P), to łatwo możemy sprawdzić która strona jest wierzchnia: jest po prostu minimalnie większa:)

Jeśli kołnierz jest bez stójki, to oczywiście nie przyszywamy do niego stójki;) Omijamy ten punkt:)

4. Wierzchnią (większą) część kołnierza przyszywamy do odszycia (wyobraźmy sobie jak wygląda gotowy kołnierz-to ta część, która wychodzi ze środka płaszcza-czyli jest przyszyta do odszycia-musi być większa, żeby można było położyć kołnierz płasko na plecach), mniejszą do dużej części płaszcza. Szyjemy od nacięcia na przodzie do końca linii, po obu stronach kołnierza. Miejsca zaznaczyłam strzałkami. Uwaga! Należy rozpocząć i zakończyć szycie DOKŁADNIE w tych miejcach. Należy również pamiętać o porządnym zakończeniu szwu (szyjemy przód-tył-przód).

5. Teraz wyginamy trochę materiał i przypinamy dolną część kołnierza. Zaczynamy przypinanie od dopasowania nacięć na stójce do szwów ramion (zaznaczone czerwoną kropką), potem równomiernie przypinamy szpilkami. Proponuję przypinać tak jak rękawy-czyli poziomą szpilką dopasowujemy linie, potem przypinamy prostopadle szpilki, zaś pozioma przepinamy kawałek dalej itd. Szyjemy wzdłuż zielonej linii uważając, by zacząć i zakończyć szycie DOKŁADNIE (tu precyzja jest szalenie istotna) w miejscu gdzie kończyliśmy poprzedni szew (z punktu czwartego).

6. Przyszyta część kołnierza wygląda tak:

7. Zapasy w rogu docinamy po skosie, żeby móc wywrócić kołnierz.

8. Teraz przypinamy szpilką zapasy po bokach obu stron kołnierza, po czym części kołnierza chowamy "do środka".

Oraz rozcinamy do końca (do linii szwu) nacięcie na przodzie i odszyciu przodu (czerwona strzałka). Spinamy przód i odszycie przodu od dołu. Nie zdziwcie się, że odszycia jest jakby więcej-jest to celowe-musi tak być, żeby kołnierz się ładnie kładł:) Rozpoczynamy szycie DOKŁADNIE od rozcięcia-czyli w miejscu, gdzie poprzednio kończyliśmy przyszywanie części kołnierza (w punkcie czwartym).

9. Teraz spinamy ze sobą części kołnierza. Po raz kolejny-nie zdziwcie się, że części odszyciowej jest więcej;) Szycie rozpoczynamy i kończymy DOKŁADNIE w nacięciu z punktu ósmego. Zapasy w rogach nacinamy skośnie, wywijamy kołnierz na prawą stronę.

10. Teraz czas na zszycie bebechów;) Spinamy ze sobą dolne zapasy kołnierza i zszywamy, na przykład szwem zygzakowym (ze względu na grubość tych wszystkich wartstw szyje się niestety ciężko). Robimy to po to, żeby kołnierz się nie rozkładał jak powiesimy płaszcz na haczyku;)

Właśnie o tym haczyku mówiłam:)

 

11. Po rozprasowaniu brzegów kołnierz jest gotowy:) Dzięki stójce można go nosić na kilka sposobów:

 • lekko podniesiony (strzałka żółta)
 • całkowicie podniesiony (strzałka niebieska)

 • lub całkowicie położony.

 

W przyszłości - przy okazji szycia bluzki i żakietu - pokażę, jak się wykonuje w nich kołnierze;) W 90% podobnie jak te w płaszczach, różnią się tylko kiloma szczegółami:)

wtorek, 17 listopada 2009, urkye
handmade by URKYE

Polecane wpisy

 • Smocza kominiarka

  Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć fajną, ciepłą kominiarkę dla maluszka:) Kominiarka jest imho świetna na chłodniejsze dni, bo fajnie okrywa uszy

 • Szyjemy czapkę dla niemowlaka

  Dziś chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć "na oko" czapkę dla niemowlaka. Gotową czapę dzielnie prezentuje Piotruś :) Czapkę kroimy bez wykroju. Do uszycia

 • Kryte zapięcie w koszuli

  Dziś pokażę Wam, jak się robi kryte zapięcie w koszuli. Sposobów jest na pewno więcej, więc nie jest tak, że przedstawione przeze mnie jest jedynym poprawnym:)

Komentarze
2009/11/18 10:38:26
Ale fajny męski uśmiech!
-
2009/11/18 16:50:42
W imieniu narzeczonego dziękuję:D
-
2009/11/18 19:43:35
Już mnie ktoś ubiegł, bo miałam właśnie powiedzieć, że uśmiech i usta są niesamowite :) Stworzone do całowania :) I tak patrzę na Panią i Pani narzeczonego i się zastanawiam, jacy młodzi jesteście. A ja taka stara i nawet nie wiem, co to jest odszycie? :) Poważnie. Właśnie szyję kołnierz przy tej bluzce z Diany.
-
2009/11/18 20:53:02
Coś mi mówi, że narzeczony będzie się uśmiechać od ucha do ucha jak przeczyta te komentarze:D Młodzi jesteśmy, nie ma co ukrywać, studia dopiero kończymy - całe życie przed nami:)

Zaś co do odszycia-jest to wewnętrzny element wykonany zazwyczaj z tego samego materiału co reszta ubrania, którym wykańcza się brzegi. Ciężko opisać słownie;) Ale ogólnie rozchodzi się o to wszystko, co znajduje się wewnątrz ubrania przy brzegach i "naśladuje" kształt brzegów, w efekcie czego np. podszewka zaczyna się dalej - ładnie widać o co chodzi jak się obejrzy dokładnie od środka dowolny żakiet/płaszcz z podszewką:)

Powodzenia przy szyciu kołnierza! :)
-
2009/11/18 21:43:54
Chyba już rozumiem, o co chodzi. Właśnie się domyśliłam, co to jest. Życie powodzenia w życiu :) Studia były dla mnie najpiękniejszejszym czasem w życiu, a skończyłam je 6 lat temu :) pozdrawiam
-
Gość: jakis tam Wojtek, *.icpnet.pl
2009/11/19 02:12:31
Ale mi poslodzily :-) Dzieki ! ;)))

Moja rozmiarówka
Napisz do mnie


Zapraszam do sklepu z ubraniami probiuściastymi www.urkye.pl

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć lub tekstów oraz powielanie moich autorskich projektów.
Akceptuję linkowanie do zdjęć i notek pod warunkiem wskazania źródła, czyli tego bloga.