czyli wszystko to, co wyszło spod mojej igły
Blog > Komentarze do wpisu
Przygotowanie do szycia-zakładanie szpulki

Mamy już wykrojoną spódnicę, pora na szycie:)

Rozpoczynamy od (posprzątania biurka z maszyną;P) nawinięcia nitki na szpulkę. W różnych maszynach robi się to inaczej (warto zaprzyjaźnic się z instrukcją obsługi;)), pokażę jak to wygląda u mnie.

Nitkę mocujemy na bolcu, wolny koniec przekładamy od wewnętrznej strony szpulki. Szpulkę mocujemy na małym metalowym bolcu, odsuwamy i dusząc na pedał nawijamy nić. Jeśli chcemy to możemy nawijanie przerwać w dowolnym momencie-wystarczy po prostu przestać dusić na pedał;)

Odcinamy nić i szpulkę mocujemy pod stopką. Spotkałam się z dwoma typami ułożenia szpulek, u mnie wygląda to tak:

Nić przekładamy zgodnie z instrukcją, zamykamy klapkę. Górną nić prowadzimy przez wszystkie szparki zgodnie z instrukcją (po raz kolejny-w zależności od modelu nić prowadzi się inaczej-instrukcja maszyny wita;)), po czym kręcąc pokrętłem (znajduje sie zazwyczaj z boku maszyny, jego ruch odpowiada ruchowi szyjącemu igły-koło kręci się samo kiedy dusimy na pedał; można również kręcić nim ręcznie, kiedy chcemy coś powoli przeszyć) wyciągamy dolną nić. Czasem przydatne są również nożyczki do podważenia nitki nieśmiało wyłaniającej się z dziurki w metalowej części (tej z miarką, widocznej na zdjęciu poniżej;))

Dolna nić zamocowana:)

sobota, 17 października 2009, urkye
handmade by URKYE

Polecane wpisy

  • Smocza kominiarka

    Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć fajną, ciepłą kominiarkę dla maluszka:) Kominiarka jest imho świetna na chłodniejsze dni, bo fajnie okrywa uszy

  • Szyjemy czapkę dla niemowlaka

    Dziś chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć "na oko" czapkę dla niemowlaka. Gotową czapę dzielnie prezentuje Piotruś :) Czapkę kroimy bez wykroju. Do uszycia

  • Kryte zapięcie w koszuli

    Dziś pokażę Wam, jak się robi kryte zapięcie w koszuli. Sposobów jest na pewno więcej, więc nie jest tak, że przedstawione przeze mnie jest jedynym poprawnym:)

Komentarze
2009/10/18 13:51:47
Na jakiej maszynie szyjesz? Sądząc po zdjęciach jest to jakaś Elna, a model?
Bardzo fajnie, ze zaczęłaś taki mini kurs internetowy:) Dla początkujących bardzo przydatne, a zaprawieni w boju chętnie podpatrzą jak to robi ktoś inny :))

A o maszynę pytam, bo zamierzam zmienić mojego starego Łucznika ( prezent ślubny dla mojej mamy od babci :D) na coś bardziej z tej epoki...
-
2009/10/18 16:13:58
Szyję na Elnie 3210, dokładnie takiej, jestem z niej zadowolona:) Czasami ma zły humor i nie szyje do końca tak, jak bym chciała:P Ale ogólnie jest OK :) Wcześniej też miałam Łucznika, chyba nawet starszego ode mnie;)

Co do mini kursu;) Jak robisz coś inaczej, to napisz proszę:) Z chęcią poczytam o innych technikach :)
-
2009/10/18 19:42:57
Ot chociażby mam inny sposób na przyklejanie flizeliny. Ucinam kawałek większy od tkaniny i naprasowuje ją na kartce papieru (tak, żeby się nie przykleiło do deski zostawiając klej)... Następnie odrywam zimny już kawałek od papieru i obcinam niepotrzebny brzeg:) Nie ma nerwów, że flizelina się krzywo przyklei:))

Uporządkowałam starego bloga:) Narazie są tylko linki, a jak tylko dodam notke (najwczesniej za tydzien, niestety) to dam znac:) adres: elfetka.blox.pl

pozdarwiam :)
-
2009/10/19 09:14:38
O, ciekawe:) Skorzystam przy przyklejaniu dużych powierzchni-zawsze mnie irytowało jak podczas usztywniana np. żakietów flizelina się przemieszczała:P Dzięki! Jak tylko coś jeszcze się Tobie przypomni, to pisz:)

Na bloga już zajrzałam:D Dzięki za dorzucenie do linków:) I czekam na pierwszą notkę! :D

Moja rozmiarówka
Napisz do mnie


Zapraszam do sklepu z ubraniami probiuściastymi www.urkye.pl

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć lub tekstów oraz powielanie moich autorskich projektów.
Akceptuję linkowanie do zdjęć i notek pod warunkiem wskazania źródła, czyli tego bloga.