czyli wszystko to, co wyszło spod mojej igły
Blog > Komentarze do wpisu
Powiększanie wykroju w biuście

Co zrobić jeśli mamy większy biust, niż Burda przewiduje? Mamy kilka możlwiości:

 • uszyć model w rozmiarze pasującym do reszty naszych wymiarów i po cichu liczyć, że jakoś to bedzie;)
 • uszyć model kierując się wielkością w biuście i załamać się, że leży tragicznie worowato
 • jeśli linie idą gładko możemy kombinowac i szyć górę modelu na większy rozmiar, zaś dół na mniejszy-robiłam tak wielokrotnie;)
 • przerobić papierowy wykrój i dopasować do naszych potrzeb.

Co należy zrobić, by dodać sobie trochę miejsca w biuście? Wszystko zależy od tego, jaki typ zaszewek pojawia się w modelu.  Dziś pokażę co należy zrobić w przypadku poziomych zaszewek.

Na papierowym wykroju rysujemy dwie linie-poziomą i pionową, wzdłuż których rozcinamy wykrój.

Następnie przesuwamy górną część o tyle cm, ile brakuje (wg tabelki-patrz niżej). Ja dodałam mniej-3cm, choć teoretycznie powinnam była dodać 5. Gotowa bluzka leży bez zarzutu, więc sugeruję dodać mniej, niż wynika z tabelki;) Przedłużamy linie zaszewki, rusyjemy nową linię boczną (kolor zielony).

Na linii bocznej zaznaczamy powyżej zaszewki punkt-tyle cm, ile dodaliśmy (pozioma szara kreska) po czym łączymy ten punkt z wierzchołkiem zaszewki. Jeśli o tym zapomnimy, to przednia długość linii bocznej będzie dłuższa od tylnej. Na tym etapie mogą skończyć osoby, które nie muszą dodawać jeszcze dodatkowych centymentrów na wysokość biustu.

Jeśli trzeba również zmienić wysokość biustu, to rysujemy linię biegnącą od wierzchołka zaszewki do linii przodu. Rozcinamy.

Skąd wiedzieć ile centymentrów należy dodać? Proste: Mierzymy się w staniku, który będziemy zakładać do szytej bluzki. Musimy zmierzyć wysokośc biustu, robimy to wg tego schematu:

Sprawdzamy w tabeli gdzie znjaduje się nasza wysokość biustu oraz jaka wysokość przypisana jest do rozmiaru wyjściowego naszego modelu. U mnie dla rozmiaru 36 wypada 26 cm, zaś ja mam 28-muszę więc dodać 2cm w pionie.

Rozsuwamy papierowe części wykroju o potrzebną długość, podklejamy.

Na środku długości rysujemy nowy wierzchołek zaszewki i łączymy z końcami.

Gotowe:)

Przy okazji szycia bluzek/sukienek o innych krojach postaram się pokazać jak przerobić inne typy zaszewek:)

-----------------------------------------------------------------------------------

Tabela rozmiarów oraz opis poprawnego mierzenia pochodzą z magazynu Burda.

piątek, 30 października 2009, urkye
handmade by URKYE

Polecane wpisy

 • Smocza kominiarka

  Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć fajną, ciepłą kominiarkę dla maluszka:) Kominiarka jest imho świetna na chłodniejsze dni, bo fajnie okrywa uszy

 • Szyjemy czapkę dla niemowlaka

  Dziś chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć "na oko" czapkę dla niemowlaka. Gotową czapę dzielnie prezentuje Piotruś :) Czapkę kroimy bez wykroju. Do uszycia

 • Kryte zapięcie w koszuli

  Dziś pokażę Wam, jak się robi kryte zapięcie w koszuli. Sposobów jest na pewno więcej, więc nie jest tak, że przedstawione przeze mnie jest jedynym poprawnym:)

Komentarze
2009/10/30 16:12:46
Widze, że koleżanka na zaawansowanym poziomie :) Ja nadal jak coś nie pasuje, poprawiam już na sobie... jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do przerabiania form, może dlatego, że NIENAWIDZĘ robić wykrojów... BTW.. reaktywacja bloga w toku.. dziś pierwsza notka "zapoznawcza" a od jutra zdjecia (mam nadzieje, że pogoda mi dopisze:))

Pozdrawiam,
elfetka
-
2009/10/30 19:40:26
Prawdę mówiąc po raz pierwszy przerabiałam zaszewki w biuście:P Od kilku lat powtarzałam sobie, że następnym razem koniecznie spróbuję i dopiero ostatnio-przy szyciu szyfonowej bluzki-usiadłam i zabrałam się za poprawki na wykroju:) Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania:D I pomimo niechęci do wykrojów (to chyba jest częste;P) i wszystkiego co z nimi związane, postanowiłam od teraz zawsze dodawać centymetry w biuście:) Leży zdecydowanie lepiej, warto poświęcić te pół godziny na poprawki wykroju-zachęcam! :))

Moja rozmiarówka
Napisz do mnie


Zapraszam do sklepu z ubraniami probiuściastymi www.urkye.pl

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć lub tekstów oraz powielanie moich autorskich projektów.
Akceptuję linkowanie do zdjęć i notek pod warunkiem wskazania źródła, czyli tego bloga.