czyli wszystko to, co wyszło spod mojej igły
Blog > Komentarze do wpisu
Kryty zamek błyskawiczny

W dzisiejszych czasach najczęściej korzysta się z krytych zamków błyskawicznych. Wszywa się je inaczej niż te tradycyjne. Moim skromnym zdaniem o wiele łatwiej;)

Zaczynamy od zmiany stopki: odkręcamy śrubę mocującą i przykręcamy specjalną stopkę do zamków krytych.

Teraz przyda się trochę wyobraźni;) Układamy zamek na prawej stronie materiału, szpilki przypinamy wzdłuż linii znajdującej się na lewej stronie-jest trochę trudniej;) Warto tak przypiąc zamek, by górny brzeg plastikowego zakończenia zamka znajdował się na skrzyżowaniu linii szycia-nie będzie drapać:)

Maszynę ustawiamy na szycie ściegiem prostym, długość ściegu ok. 2, zaś ustawienie igły będzie zależec od tego, po której stronie zamka będziemy szyć. Na zdjeciu poniżej widać, że zamek wchodzi w lewą komorę stopki, więc igła musi być ustawiona z prawej-czyli pozycja 0.

Po przyszyciu jednej części zamka układamy obok siebie części modelu na prawej stronie i zastanawiamy się jak należy przypiąć drugą część zamka, żeby było dobrze;) Zaznaczamy sobie ułożenie jedną szpilką.

Znów przyczepiamy zamek na prawej stronie materiału szpilkami. WAŻNE! Należy tak przypiąć zamek, by po spięciu górna linia była ciągła! Warto więc znów przypiąć plastikową końcówkę zamka na przecięciu linii szycia.

Tym razem zamek wchodzi w prawą komorę stopki, więc igłę ustawiamy na pozycję 5-6.

Teraz musimy połączyć resztę szwu. Zmieniamy stopkę na normalną. Spinamy elementy prawą stroną do prawej uważając by początek szwu przypadał idealnie w miejscu zakończenia przyszywania zamka-to teoria. W praktyce trudno dokładnie trafić, więc lepiej się nie przejmować jeśli szwy będą się minimalnie mijać;)

Tak się prezentuje wszyty kyrty zamek:)

Oczywiście należałoby teraz rozprasować szwy, ale leniwi mogą z tym poczekać aż cały model będzie skończony:P

 

wtorek, 20 października 2009, urkye
handmade by URKYE

Polecane wpisy

  • Smocza kominiarka

    Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć fajną, ciepłą kominiarkę dla maluszka:) Kominiarka jest imho świetna na chłodniejsze dni, bo fajnie okrywa uszy

  • Szyjemy czapkę dla niemowlaka

    Dziś chciałabym Wam pokazać, jak szybko uszyć "na oko" czapkę dla niemowlaka. Gotową czapę dzielnie prezentuje Piotruś :) Czapkę kroimy bez wykroju. Do uszycia

  • Kryte zapięcie w koszuli

    Dziś pokażę Wam, jak się robi kryte zapięcie w koszuli. Sposobów jest na pewno więcej, więc nie jest tak, że przedstawione przeze mnie jest jedynym poprawnym:)

Komentarze
Gość: ignacynka, *.system-sat.pl
2011/07/22 21:28:32
Masz bardzo fajną stopkę...jakkolwiek to zabrzmiało;) miałaś ją w zestawie z maszyną czy musiałaś dokupić? teraz już wiem dlaczego moje kryte zamki które wszyłam nie są takie ładne. Zrzucę winę na stopkę;)
-
2011/07/23 10:56:09
Musiałam ją niestety dokupić, ale nie jest droga. Do mojej Elny kupiłam sobie metalową (ta na zdjęciu jest mojej mamy) - jest droższa (kilkanaście zł), ale wystarczy zmienić samą stopkę, nie trzeba zdejmować całej główki stopki. Ogólnie warto sobie coś takiego kupić, wszywanie zamków staje się dzięki niej o niebo łatwiejsze:)
-
Gość: madzer, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/09/08 22:32:14
Jutro spróbuje wszyć taki zamek napisze jak mi poszło .Jesteś genialna szkoda ,że nie mieszkasz w Rzeszowie POZDRAWIAM SERDECZNIE
-
2011/09/11 09:50:31
Mam nadzieję, że poszło idealnie gładko:) Pozdrawiam!
-
2012/07/18 10:01:11
Dziękuję . Jedyny czytelny opis w internecie.
-
2012/07/18 17:30:57
Bardzo się cieszę, że się przydał:)
-
2013/05/20 16:12:31
Znalzłam blog przypadkiem i bardzo przypadł mi do gustu. Świetna nauka szycia. Ja ostatnio szyje torebki i mam pewien problem, bo nie umiem wszywać zamka w kieszeń wewnetrzną. W torebkach częto na zewnątrz są kieszenie zapinane na zamek jak go wszyć? Zwykle rozcinałam materiał na długość zamka wykończając rozcięcie literką Y, nastepnie podwijałam tkaninę wkładałam zamek i przeszywałam blisko- stebnowałam /Chyba tak to się nazywa/. Jednak ta metoda sie nie sprawdza przy tkaninach siepiących się. Widziałam, że zamek jest najpierw wszyty, a potem przestebnowany. Jak wszywać zamek przy kieszeni we wnątrz torebki, gdzie część zamka przyszyta jest do podszewki a druga część do tkaniny tworzącej kieszeń?. Pozdrawiam
-
2013/05/23 07:59:06
Może opiszę jak ja bym to zrobiła, bo nie do końca "czuję" o co Ci chodzi ;))
Musisz sobie narysować prostokąt o długości ok. 1cm krótszej niż zamek (na zapasy), w środku narysuj >--< tak, żeby końce dochodziły do rogów. Wywijasz zamek prawą stroną do prawej i przyszywasz jedną część do górnej linii prostokąta (ważne, żeby zaczynać i kończyć szycie w rogach prostokąta), potem rozpinasz zamek, wywijasz drugą część i przyszywasz do dolnej. Potem rozcinasz wnętrze tego prostokąta po liniach >--<, do samych rogów, wywijasz do środka, chwytasz początek i koniec listwy zamka z krótszymi bokami i osobno przyszywasz. Na koniec możesz stebnówką objechać całą kieszonkę na prawej stronie. I gotowe :) Oczywiście po drodze jest jeszcze wszywanie worka kieszeni - to się przyszywa do zapasu rozciętego kwadratu, można to zrobić po wszyciu zamka, albo równocześnie z wszywaniem samego zamka.
Mam nadzieję, że nie wyszło zbyt chaotycznie :P

Moja rozmiarówka
Napisz do mnie


Zapraszam do sklepu z ubraniami probiuściastymi www.urkye.pl

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć lub tekstów oraz powielanie moich autorskich projektów.
Akceptuję linkowanie do zdjęć i notek pod warunkiem wskazania źródła, czyli tego bloga.